Ümit Kalko Haberleri

Kişinin yaşadığı topluluk içre değeri olan , kabiliyet, reviş ve başka davranış biçimlerini vüruttirdiği proseslerin tübaşöğretmen.

Eğitim bilimi, önceden saptanmış esaslara için insanların davranışlarında belirli vürutmeler katkısızlamaya yarayan planlı etkiler sürecidir.

Eğitim bilimi; bireyin davranışlarındaki evetşantısı kanalıyla kasıtlı olarak ve isteyerek değemekme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü gibi eğitimin bir çok tanılamamı gestaltlabilmektedir. Fakat, hasetmüzde çoğunlukla tercih edilen tanılamam:

“Bireyin davranışında, kendi evetşantısı kanalıyla ve kasıtlı olarak matlup yönde( eğitimin ammaçlarına isabetli ) değemekme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu teşhis için;

· Eğitim bilimi bir prosestir.

· Eğitim bilimi sürecinde, bireyin davranışlarının matlup yönde değemektirilmesi ammaçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki değemekme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Eğitim bilimi sürecinde bireyin kendi evetşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç üs öğesi vardır.

1. Yalnızç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Bileğerlendirmeler

Eğitim bilimi ammaçla adım atar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam eder ve değerlendirme ile son bulur. Sürecin bu mantığı tüm kültürler yürekin nüshadır. Yalnızçların içeriği ve öğrenme yürekin kullanılan öğretme yöntemleri kültürden kültüre için değemekebilir, fakat sürecin doğası değemekmez.

Eğitim bilimi kapsamı ve tanılamamlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Tarih boyunca birhayli filozof ve pedagog, eğitimin ne başüstüneğuna dayalı farklı farklı tanılamamlamalarda bulunmuştur. Hasetmüzde ise eğitimin ikrar edilen ölçün tanılamamı şudur: Eğitim bilimi, bireyin davranışlarında kendi evetşantıları kanalıyla kasıtlı olarak istendik davranış değemekikliği meydana getirme sürecidir. Bu tanılamamlama ekseninde eğitimin umumi hatları çizilebilir. Bu tanılamamlamanın içre eğitime dayalı temelı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi evetşantıları kanalıyla”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış değemekikliği” ve “müddetç” gibi kelimeler eğitimin esas taşlarıdır.

Eğitim bilimi, insan yürekin ömür boyu devam eden bir prosestir ve davranışlarda değişiklik meydana getirir. Bu davranış değişimleri ise bireyin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişimleri istendik şu demek oluyor ki beklentilere ve hedeflere isabetli olabileceği gibi istenmedik yönde de vürutebilir. Eğitim bilimi sürecinin emekletilmesi ise kasıtlı şu demek oluyor ki programlı ve programlı olabileceği gibi vürutigüzel de olur. Kasıtlı olarak yapılan eğitime formal yetişek, vürutigüzel yapılan eğitime ise informal yetişek denir. Henüz açıklayıcı bir örnek verirsek meslek, dershane, yetişek merkezleri gibi mekânlarda maruz yetişek formal; bireyin kendi çevresinden edindiği ve planlı programlı sıfır yetişek ise informal eğitidir. şu demek oluyor ki yetişek yalnızca okullardaki öğrenmelerle sınırlı değildir.

Eğitim bilimi Türleri
Eğitim bilimi türlerine için sınıflandırıldığında formal ve informal yetişek tamamlanmak üzere iki tür ortaya çıkar. Formal yetişek okullarda evet da kurumlarda belirli bir tasar ve yetişek çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu yetişek tipinin belirli bir amacı vardır. Bu düzende yetişek süreci yönetimsel bir kadro ve eğitmenler aracılığıyla planlanır. İnformal yetişek ise kendi kendine vüruten plansız ve programsız yapılan eğitimdir ki fert bu eğitimi toplumsal çevresinden gizil olarak edilir.

Eğitim bilimi Sistemi
Eğitim bilimi, bir düzenek olarak ele hileındığında ise yetişek sisteminin üç üs ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, prosesler ve çıktılardır. Hazine; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, çatı, tesisat, maliyet, personel gibi fiziksel unsurlardır. Müddetç; meslek içre meydana gelen dersler, öğrenme evetşantıları ve ibret aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde mütehassıslık, yeterlilik, izin, imtihan neticeları gibi matlup davranış değemekiklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Category:
Uncategorized

Leave a Comment